03 Mart 17
Sağlık

Vitamin, lif ve mineral zengini mucizevi meyve ananas

Nisa Çölüoğlu / Uzman Diyetisyen

Ananas, tropik bölgelerde yetişen ve en çok bilinen tropik meyvelerden biri. Anavatanı Amerika kıtası.

100 gram ananas yaklaşık 50 kalori içerir ve 1 kalın dilim ananas bir  porsiyon meyve yerine geçer. Mucizevi bir meyve olarak bilinen ananasın içeriğinde, yetişkin bir insan vücudu için gerekli olan vitaminlerin pek çoğu bulunur. Mineral bakımından da oldukça zengin olmakla beraber; çokça kalsiyum, demir, A, B ve C vitaminleri içerir. Eser miktarda proteinin bulunduğu ananas, yağ içermez.

 

Günlük C vitamini ihtiyacının tamamı

Kabuğunun altında yüzlerce şifa bulunduran ananasın faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok. Ananas; bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı korur, cilde canlılık kazandırır, saç ve tırnakları kuvvetlendirir. Göz sağlığında da etkili olan ananas; birkaç dilim yenildiğinde günlük C vitamini ihtiyacının tamamını karşılar.

 

Yağ yakımı için ananas

Özellikle kilo verme sürecinde yeterli miktarda tüketilen ananas, içerdiği enzimler sayesinde yağ yakımını hızlandırır.

 

Güçlü kemikler için ananas

Ananas; manganez deposu olma özelliğiyle; kolesterol ve kan şekerini düzenler, kemiklerin güçlenmesinde önemli bir rol oynar. Osteoporoz tedavisinde ananas, bol bol tüketilmeli.

 

Ödem şikayetleri için ananas

İçerdiği bromelain enzimi sayesinde kan dolaşımını hızlandırıp vücutta fazla birikmiş ödemi atmayı sağlayan ananas, selülit tedavisinde de etkili. Doğada sadece ananasta bulunan bromelain; vücuttaki iltihaplanmaları giderir, iltihap sonrası oluşan yarayı, acıyı önler. Ayrıca sindirime de yardımcı olan bromelain enzimi; mide rahatsızlığı sorunlarını azaltır, etten alınan proteinin vücutta kullanılmasına yardımcı olarak sindirimi kolaylaştırır.

Ananas içerdiği protein mayasından dolayı, eski zamanlarda boğaz ağrısı, öksürük gibi şikayetlerin tedavisinde kullanılmış olup astım, bronşit gibi rahatsızlıklarda da takviye destek olarak değerlendirilmiştir. Bununla beraber; ananas suyu içmek regl döneminde kişiyi rahatlatır, menstrual ağrının azalmasına yardımcı olur. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre ise bromelain maddesinin kansere karşı etkili olduğu ifade ediliyor.

 

Bağırsak şikayetleri için ananas

Lif yönünden zengin olan ananas, bağırsakları çok iyi çalıştırır, kabızlık gibi şikayetleri giderir ve kişide tokluk hissi yaratır. Ara öğünlerde yoğurtla beraber tüketildiğinde kan şekerini dengeleyerek açlık krizlerini önler. Ödem, şişkinlik gibi şikayetlerle güne başlayan kişilerin ise kahvaltıda ananas tüketmesi öneriliyor.

Tropik meyvelerin amiral gemisi Verita Gold Ananas‘ı dunyaninmeyvesi.com‘dan hemen online sipariş edebilirsiniz.

 


 

Nisa Çölüoğlu / Uzman Diyetisyen

Nisa Çölüoğlu, 2015 yılında Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olmuştur. İstanbul Cerrahi Hastanesi, Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, ÇAPA Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Ataşehir Memorial Hastanelerinde stajlarını tamamladıktan sonra 2015-2018 yılları arasında Dr. Ayça Kaya Sağlıklı Yaşam Merkezi’nde danışanlarına hizmet veren Çölüoğlu günümüzde ayrıca online danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.


 

Henüz Hiç Yorum Yapılmamış!

İlk Yorumu Sen Atmak İster Misin?

YORUM EKLEYİN

*

Meyveli Rehber’den haber almak için