08 Mayıs 21
Keşif

Taze Hindistan Cevizi nasıl seçilir, saklanır, hazırlanır ve kullanılır?

Meyveli Rehber

Bu Hindistan cevizi bildiğiniz gibi değil! En sevdiğiniz meşrubatı unutturacak kadar tatlı ve ferah suyu, yumuşacık eti ile Verita Taze Hindistan Cevizi dunyaninmeyvesi.com’da.

 

Nasıl seçilir?

Üzerinde kahverengi lekeler olmayan, kabuğu parlak yeşil renkte, zedelenmemiş taze Hindistan cevizlerini tercih edin.

 

Nasıl saklanır?

Taze Hindistan cevizi, olgun büyük kardeşinin aksine buzdolabında saklanmalı ve açıldığı gün tüketilmelidir. Kesilmemiş halinde ise buzdolabında bir haftaya kadar saklanabilir. Bu saklama sırasında suyunun rengi biraz bulanıklaşabilir ancak bu durum tüketime engel değildir.

 

 

Nasıl hazırlanır?

Taze Hindistan cevizini açmak için bir kesme tahtasına ve büyük bir bıçağa, tercihen bir satıra ihtiyacınız var. Hindistan cevizinin yeşil kabuğu üretim tesisinde ayıklanırken üstünde konik bir bölge oluşur. Bu yumuşak bölgeyi bıçakla soyarak daha sert bir kabuğa ulaşmanız gerekiyor. Bu sert kabuk üzerinde 3 belirgin çizgi göreceksiniz. Bıçağınızı (veya daha iyisi satırınızı) bu bölgeye sertçe vurduğunda kabuk kırılacak. Büyük bir kırık oluştu ise bıçağınızı veya satırınızı bu deliğe sokup kaldıraç gibi kullanarak yuvarlak bir kapak açabilirsiniz.

İkinci yöntem ise taze Hindistan cevizinin konik olmayan, düz kesilmiş kısmını bıçakla inceltmek. Birkaç kez kestikten sonra yine daha sert bir kabuğa ulaşacaksınız. Bu kabukta üç adet yuvarlak göreceksiniz. Bu yuvarlak gözlerden büyük ve yumuşak olanına bıçak saplayarak bir delik açabilir ve pipetinizi buraya sokarak nefis Hindistan cevizi suyunun tadını çıkarabilirsiniz.

Nasıl mı? İşte böyle:

 

Nasıl kullanılır?

Taze Hindistan cevizinin suyu meyve sularında, tatlılarda, smoothie’lerde kullanılabilir, eti de meyve salatalarına pek yakışır. Ama bize kalırsa bu narin ve nadir meyveyi olduğu gibi, tek başına tüketmek en güzeli.


 

Henüz Hiç Yorum Yapılmamış!

İlk Yorumu Sen Atmak İster Misin?

YORUM EKLEYİN

*

Meyveli Rehber’den haber almak için