13 Ekim 17
Lezzet

Tatlı mı tatlı bir meyve “Jackfruit”

Meyveli Rehber

Jackfruit meyvesinin tadını olgun muz ile ananas karışımı olarak nitelendirebiliriz.

Tadan bazı kişiler içinde elma, salatalık, kavun, armut ve mango tatlan da alabiliyor. İşte bu sebeple bazıları tatlı, bazıları ise tuzlu olarak tüketmeyi tercih ediyor. Meyve salatalarında, dondurmalarda ve tatlılarda kullanılabildiği gibi pişirilerek tuzlu yemeklerde de sıklıkla kullanılıyor. Hatta Hindistan’da körili yemeklerde sıklıkla rastlamak mümkün.

 

Et yerine Jackfruit

Vegan mutfaklarda et yerine kullanıldığını da sıklıkla görebilirsiniz. Bunun sebebi, özellikle olgunlaşmamış jackfruit meyvesi yumrularının uzun pişirildiğinde etin dokusunu taklit eden lifli bir kıvama gelmesi. Özellikle uzun pişirilmiş ve didilmiş et dokusunu oldukça iyi taklit ediyor. Bu sebeple yurt dışında veganlar için et yerine kullanılacak barbekü soslu, acı soslu pişmiş jackfruit meyvesi paketleri satılıyor.

PETA’ya (People for the Ethical Treatment of Animals) göre jackfruit meyvesi, 2017’de vejetaryen ve vegan dünyasını kasıp kavuruyor. Pinterest’te jackfruit meyvesi, geçen yıla göre %420 artışla 2017 yemek trendleri listesinde birinci sırada.

 

Muzlu bubble gum tadında

Bazı tadanlar, jackfruit meyvesinin tadını muzlu sakıza benzetiyor. Yumrular ısıtıldığında hafifçe kıtırdıyor, meyve iyice olgunlaştığında ise bu kıtırtı ortadan kalkıyor ve olgun bir muz dokusu haline geliyor. Ancak lifli olduğu için olgun muz gibi ağzınızda dağılmıyor, biraz çiğnemek gerekli.

Yumruların içindeki tohumlar ise pişirildiğinde çikolatamsı ve fındığımsı bir aromaya sahip. Bu tohumlar da haşlanarak, kavrularak, kızartılarak veya güneşte kurutularak yemeye hazır hale getiriliyor. Daha sonra ülkesine göre yemeklerde baklagil yerine, tuzlanarak atıştırmalık veya baharatlanarak yemeklerde antre olarak değerlendiriliyor.

 

Peki o kocaman Jackfruit meyvesi nasıl hazırlanıyor, sonra da nasıl yeniyor merak ediyor musunuz? İşte böyle:


 

Henüz Hiç Yorum Yapılmamış!

İlk Yorumu Sen Atmak İster Misin?

YORUM EKLEYİN

*

Meyveli Rehber’den haber almak için