19 Ağustos 16
Keşif

Süper orman meyveleri

Meyveli Rehber

Dünyada berry olarak bilinen orman meyveleri, tarımın başlangıcından çok daha önce, avcı-toplayıcı dönemde değerli ve temel bir besin kaynağıydı. Günümüzde Avrupa ve Kuzey Amerika’da yabani çilek toplamak hala popüler bir etkinlik.

Yaban mersini, ahududu (frambuaz), böğürtlen, frenk üzümü ve altın çilek dünyada en çok sevilen ve tercih edilen “süper” orman meyveleri. Devir, besin değeri yüksek ve antioksidan açısından çok zengin olan bu süper meyvelerin devri.

 

Yaban mersini

Fundagiller familyasından olan yaban mersini, maviden siyahımsı mora kadar çeşitli renklerde olabiliyor. Rengi koyulaştıkça tatlılaşıyor. Buğulu yüzeyi bir ceket gibi meyveyi koruyor. “Süper Meyve” olarak da anılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Ahududu

Gülgiller familyasından olan ahududu, frambuaz olarak da biliniyor. Frambuaz, Fransızca framboise’den dilimize yerleşmiş. Ahududu ise ceylan anlamına gelen ahu ve dut kelimeleriyle türetilmiş Türkçeye özgü bir isim.

 

 

 

 

 

 

 

Böğürtlen

Orman meyveleri içinde en büyük tanelisi olan böğürtlen, aslen İngiltere kökenli olup dikenli çalılıklarda yetişen bir meyve. Genellikle siyahımsı mor renkte oluyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frenk Üzümü

Bektaşi üzümü ailesinden gelen frenk üzümü ise; serin bölgelerde, bol rutubetli ortamlarda yetişiyor. Bol sulu ve kendine özgü hafif ekşimsi bir tada sahip.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Altın Çilek

İnka eriği adı ile de duymuş olabileceğiniz altın çilek, Orta ve Güney Amerika kökenli bir meyve. İsmine rağmen çilek ailesinden değil, domates ailesine ait. Tatlı ekşi arası, mayhoş bir tadı, içinde ağza gelen ve keyifli bir his veren çekirdekleri var.

 

 

 

 

 

 

 

 

En lezzetli orman meyvelerini taptaze kapınızı kadar getirmemizi isterseniz dunyaninmeyvesi.com‘dan online sipariş verebilirsiniz.


 

Henüz Hiç Yorum Yapılmamış!

İlk Yorumu Sen Atmak İster Misin?

YORUM EKLEYİN

*

Meyveli Rehber’den haber almak için