17 Mart 17
Sağlık

Sporcuların olmazsa olmazı ananas

Furkan Asena Aydın / Milli Sporcu

Hepimizin beslenme düzeninde yer vermesi gereken ananas, güçlü bir antioksidan. Sindirim ve bağışıklık sistemini desteklemesiyle hastalıklara karşı direncimizi artıran ananas; antrenman veya müsabaka öncesinde 1-2 dilim tüketilerek, kan şekerini dengeleyici özelliğinden faydalanmamız açısından önemli.

 

Tazesi tercih edilmeli

Ek besin olarak eczanelerde satılan bromelain maddesi ise, ananasın içinde yoğun olarak bulunuyor. Bromelain maddesinin en büyük faydalarından biri, fiziki travma sonrası oluşan eziklerde ve yaralanmalarda, doku yenilenmesini desteklemesi. İçeriğindeki bromelain enzimlerinin kaybolmaması için ananasın konservesi değil, tazesi tercih edilmeli.

Metabolizmayı hızlandıran, cildi güzelleştiren, kırışıklık oluşumunu engelleyen ve selülit tedavisine yardımcı olan ananasın, ameliyat sonrası meydana gelen ödemleri, ağrı ve yanma hissini azaltıcı etkisi bilinmekte.

 

Hücresel yıkımlanmaların giderilmesinde çok başarılı

Ananas, sporcu beslenme listelerinin de olmazsa olmazı. Spor sonrasında da tüketilecek 1-2 dilim ananas tok tutuyor ve şeker ihtiyacımızı dengeleyip, yağ yakımını hızlandırıyor, böylelikle iştahımızı kontrol altına almamıza yardımcı oluyor. Ananasın içinde bulunan B1 Vitamini ise; karbonhidratları enerjiye dönüştürmeye yardımcı oluyor. Bu durum sinir ve kas sisteminin hızlı ve etkin çalışması için oldukça önemli.

Antrenman sonrasında; kas ve dokularda, laktik asitten kaynaklanan hücresel yıkımlanmaların giderilmesinde de çok başarılı. Bu özelliğiyle ananas, kas ağrılarını azaltarak sonraki antrenmanda daha yüksek performans sergilememizi sağlıyor.

Tropik meyvelerin amiral gemisi Verita Gold Ananas‘ı dunyaninmeyvesi.com‘dan hemen online sipariş edebilirsiniz.


 

Furkan Asena Aydın / Milli Sporcu

12 Şubat 1992’de dünyaya gelen milli sporcu Furkan Asena Aydın, orta sıklet bölümünde yarışan bir Türk tekvandocusudur. Uluslararası turnuvalarda 25 madalyaya sahip Furkan, 16 defa Türkiye şampiyonu olmuştur. Sporcunun bazı başarıları: Yıldızlar Avrupa Tekvando Şampiyonası, Şampiyonu (İtalya-Palermo, 2005), Gençler Avrupa Tekvando Şampiyonası, Şampiyonu (Azerbaycan-Bakü, 2007), Gençler Dünya Tekvando Şampiyonası, Şampiyonu (Türkiye-İzmir, 2008), Büyükler Avrupa Tekvando Kupası, Şampiyonu (Türkiye-Konya, 2008), Takımlar Dünya Tekvando Şampiyonası, 3.’sü (Azerbaycan-Bakü, 2008), Gençler Avrupa Tekvando Şampiyonası, Şampiyonu (İsveç-Trelleborg, 2009), Büyükler Dünya Tekvando Şampiyonası, 3/sü (Danimarka-Kopenhag, 2009), Büyükler Tekvando Dünya Kupası, 3.’sü (Azerbaycan-Bakü, 2009), Takımlar Dünya Tekvando Şampiyonası, 3.’sü (Doğu Türkistan-Urumçi, 2010), Üniversiyat Yaz Olimpiyat Oyunları, 2.’si (Çin-Shenzhen, 2011), Büyükler Avrupa Tekvando Şampiyonası, 3.’sü (Azerbaycan-Bakü, 2014), Üniversiyat Yaz Olimpiyat Oyunları, 3/sü (Güney Kore-Gwangju, 2015).


 

Henüz Hiç Yorum Yapılmamış!

İlk Yorumu Sen Atmak İster Misin?

YORUM EKLEYİN

*

Meyveli Rehber’den haber almak için