27 Kasım 16
Sağlık

Sağlık kaynağı taze zencefil

Dr. E. Hakan Eraltan / Geleneksel Çin Tıbbı ve Akupunktur Uzmanı

Zencefil (zingiber officinale), tüm dünyada ve Asya tıbbında hastalıklara şifa ve mutfaklara lezzet katmak amacıyla 2500 yıldır kullanılıyor. Geleneksel kullanımı vücut temizleyicisi (detoksifikasyon) ve bulantı giderici yöndedir. Hindistan ayurvedik sisteminde ve Yunan tıbbında artirit (eklem iltihabı) tedavisinde kullanılmıştır. Romalılar döneminde değiş tokuş sistemi içerisinde önemli bir değere sahip olan zencefilin bir kilosunun bir koyuna eşdeğer olduğuna dair belgeler bulunmaktadır.

 

Parazitik enfeksiyonların önlenmesinde etkili

Zencefil, bazı besin allerjileri ve astımda mideyi ve immün sistemi yatıştırıcı rol oynar. Bakteriyel ve viral boğaz enfeksiyonlarında taze (çiğ) formda tüketilerek etkili bir tedavi seçeneği olabilir.

Japonya’da yapılan bir çalışmada sushi tüketimine bağlı gelişen parazitik enfeksiyonların önlenmesinde, yemekten sonra içilen zencefil çayının parazitleri ve yumurtalarını öldürdüğü saptanmıştır.

Epilepsi tedavisinde kullanılan bazı ilaçların karaciğeri yorucu etkilerini azaltmak için yine zencefilden faydalanılmıştır.

 

Dikkat edilmesi gereken bir durum da şudur; barbiturat grubu ilaç kullanan kişilerde ilacın emilimini arttırdığından uyku süresini arttırabilir. Kanı sulandırıcı özelliğinden dolayı ise antikoagülan ilaç kullananlarda kanama riskini arttırır ve cerrahi operasyonlardan en az iki hafta önce kullanımının kesilmesi önerilir.

Verita Taze Zencefil’i online sipariş etmek için tıklayınız.


 

 

Dr. E. Hakan Eraltan / Geleneksel Çin Tıbbı ve Akupunktur Uzmanı

1992 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Çin Halk Cumhuriyeti’nde Xinjiang Uygur Tıp Koleji’nde Akupunktur ve Moksibasyon uzmanlık eğitimini tamamladı. 2000’de Pekin’deki “The Training Centre of the China Academy of Traditional Chinese Medicine”da “nörolojik hastalıkların akupunktur, bitki ve masaj tedavileri” konusundaki eğitim programına, 2001’de ise Beijing University of Chinese Medicine and Pharmacology’deki özel eğitim programına katılmıştır. Dr.Eraltan, T.C.Sağlık Bakanlığı tarafından eğitimi onaylanarak akupunktur tedavisi uygulamaya yetkili kılınmıştır. 2007 Yılından bu yana YediTepe Üniversitesinde tıp doktorlarına yönelik açılan Akupunkutur kursunda ders vermektedir.


 

Henüz Hiç Yorum Yapılmamış!

İlk Yorumu Sen Atmak İster Misin?

YORUM EKLEYİN

*

Meyveli Rehber’den haber almak için