06 Eylül 18
Keşif

Perulu çiftçi dostumuz Valdemar Reyes ile kuşkonmaz üretimi

Meyveli Rehber

Kuşkonmaz nasıl yetiştirilir, nelere dikkat edilir, hasat ederken ve saklarken hangi koşullar gözetilmelidir? Aklımıza gelen tüm soruları Perulu üretici dostumuz Valdemar Reyes’e sorduk.

 

Kuşkonmaz yetiştirmesi zor bir bitki mi?

Oldukça!

 

Kuşkonmaz yetiştirmenin en önemli püf noktası nedir diye sorsak?

Her bitkinin bir canlı olduğunu asla unutmamalı. Kuşkonmaz ise özel bir canlı ve bizim geçim kaynağımız. Ona layık olduğu saygıyı ve ilgiyi göstermek işin en önemli püf noktası.

 

 

 

Kuşkonmaz yetiştirmek için hangi toprak koşulları uygundur?

Kuşkonmaz yetişen toprak, zirai ilaçlardan, minerallerden ve ağır metallerden ari olmalı. Suyun kalitesi de çok önemli. Ürünlerimizi sulamak için nehirden gelen saf suyu bize ulaştıran kanalları veya kaliteli yeraltı sularını kullanıyoruz.

 

 

 

 

 

 

Beyaz kuşkonmaz da yetiştiriyor musunuz? Yetiştiriyorsanız süreci bize anlatır mısınız?

Evet, aynı zamanda beyaz kuşkonmaz da yetiştiriyoruz. Aslında yeşil ile beyaz kuşkonmaz arasında farklı olan tek durum, hasat prosedürü. Ekim ve büyüme aşamalarında hiçbir fark yok, hatta iki bitkinin tohumları bile aynı. Beyaz kuşkonmaz yetiştirmek için bitkinin aldığı ışığı minimum miktarda tutmak gerekiyor. Kuşkonmazı henüz toprağın altında, fotosenteze başlamamışken hasat ederseniz rengi beyaz kalıyor.

 

 

Ürünleriniz GLOBAL GAP sertifikasına sahip mi?

Evet sahip. Bu sertifika, iyi tarım uygulamaları yaptığımız, hem dünyanın ekolojik dengesini hem de tüketicilerin sağlığını önemsediğimiz anlamına geliyor. Bu sebeple bizim için önemli.

 

Kuşkonmaz alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Her bağın bir emek olduğunu, dünyada, süpermarketlerde satılan her kuşkonmazın arkasında ailelerin emeği olduğunu unutmamaya dikkat etmelisiniz.

 

 

Peki aldığımız kuşkonmazı saklarken nelere dikkat etmeliyiz?

Buzdolabı koşullarında, kuşkonmazların sapındaki odunsu kısmı biraz tıraşlayıp bir bardak suda saklamalısınız. Aslında kuşkonmazı, buzdolabında saklanan bir demek çiçek gibi düşünebilirsiniz.

 

Kuşkonmaz ile ilgili başka neler söylemek istersiniz?

İyi yiyin, Peru kuşkonmazı yiyin!

 

 

Siz de iyi bir kuşkonmaz için dunyaninmeyvesi.com adresini ziyaret edebilir, online sipariş verip aynı gün kapınıza getirebilirsiniz.


 

Henüz Hiç Yorum Yapılmamış!

İlk Yorumu Sen Atmak İster Misin?

YORUM EKLEYİN

*

Meyveli Rehber’den haber almak için