12 Eylül 15
Keşif

Mango nasıl seçilir, saklanır, hazırlanır ve kullanılır?

Meyveli Rehber

Nasıl seçilir?

Meyvenin dış görünüşü, örneğin kabuğunun kırmızı renkte oluşu olgunluk ve kalite göstergesi değildir. Mangonun olgunluk derecesini anlamak için avucunuzda nazikçe sıkın. Hemen tüketmeyecekseniz biraz sert olanlarını, hızla tüketecekseniz hafifçe yumuşamış olanları tercih edebilirsiniz.

 

Nasıl saklanır?

Olgun bir mangoyu kesmeden, 2-3 gün buzdolabında saklayabilirsiniz. Meyvenizin yeterince olgunlaşmadığını düşünüyorsanız, oda ısısında 3-4 gün bekletmenizi öneririz.

 

Nasıl hazırlanır?

Mangonun iç kısmında büyük bir çekirdek bulunur, bu sebeple ortadan ikiye kesemezsiniz. Bunun yerine uzunlamasına elinizde tutun ve her iki tarafından mümkün olduğunca çekirdeğe yakın bir şekilde kesin. Elde edeceğiniz iki büyük parçanın iç kısmını, kabuğunu kesmeden baklava dilimi şeklinde çizip bir kaşıkla kolayca kabuğundan ayırabilirsiniz. Böylece meyveniz küp şeklinde kesilmiş ve servise hazır hale gelecektir. Çekirdeğin yanlarında kalan etlerini ise kemirmesi çok keyifli 🙂

 

Nasıl kullanılır?

Tek başına yenebileceği gibi püre haline getirerek şerbet, dondurma ve tatlılarınızda kullanabilirsiniz. Meyve salatalarınızı, meyve sularınızı ve smoothie’lerinizi mangonun canlandırıcı etkisi ile zenginleştirebilirsiniz.

Siz de ağızda eriyen kremamsı kıvamıyla Verita Yemeye Hazır Mango‘yu dunyaninmeyvesi.com‘dan online sipariş edebilirsiniz.

En lezzetli  salatalarınızı daha da neşelendirecek mangolu salata sosu tarifimiz ise videomuzda:


 

Henüz Hiç Yorum Yapılmamış!

İlk Yorumu Sen Atmak İster Misin?

YORUM EKLEYİN

*

Meyveli Rehber’den haber almak için