22 Ekim 17
Lezzet

Malezya’nın dünya tatlısı meyveleri

Meyveli Rehber

Malezya, tropikal kuşakta yer alan; tarihin, doğanın, farklı kültürlerin birleştiği, zenginliklerle dolu bir ülke. Tarıma uygun geniş arazileri, bol miktarda yağmuru ve zengin toprağı sayesinde Malezya’da çeşit çeşit meyve ve sebze yetişiyor. Ülkenin farklı dinlere inanan, farklı diller konuşan, farklı ırklardan oluşan halkını birleştiren şeylerden biri de meyve aşkı!

 

Meyve bahçelerine turistik geziler

Gelişmekte olan bir ülke olmasına rağmen, yıl boyu güneş alan bir enlemde olması, mineral bakımından zengin toprağı ve bolca yağış alması sebebiyle tarım ve balıkçılık gibi ekonomik aktiviteler devlet tarafından yoğun olarak desteklenmeye devam ediyor. Bu sayede bereketi artan Malezya meyveleri, artık tüm dünyanın ilgisini çekiyor.

Meyve konusu o kadar önemli ki, Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği turlar, daima meyve bahçelerine ve meyve satış noktalarına da uğruyor. 370 çeşit meyveye ev sahipliği yapan Malezya’yı ziyaret eden turistlerin, Malezya’ya özgü meyveleri tatmasına büyük önem veriliyor.

 

Durian meyvesi için uzun kuyruklar

Malezya’nın 5,06 milyon hektar tarım arazisinin 310.000 hektarı meyvelere ayrılmış durumda. Malezya, meyve üretimini 2020 yılında 3,5 milyon tona çıkarmayı hedefliyor. Malezya’da yetişen meyveler arasında durian, jackfruit, ananas, karpuz, papaya, rambutan, karambola ve narenciye çeşitleri var.

Bu meyvelerin bir kısmı mevsimlik yetişirken bir kısmı da bütün yıl bulunabiliyor. Malezya meyvelerinin en ünlülerinden durian, mevsimlik ürünlerden, Mayıs ve Aralık aylarında tüm ülkede bolca bulunabiliyor. Bu meyve o kadar popüler ki, mevsiminde her gelir grubundan insanı durian almak için tezgahlarda sıraya girmiş halde görmek mümkün.

 

Cempedak

Jackfruit meyvesinin akrabası ve biraz durain’ı andıran cempedak, aynı Jackfruit meyvesi gibi dev bir kabuk içinde yumrular ve içlerinde yenebilir çekirdeklerden oluşuyor.

 

 

Mangosten

Koyu mor, kalın bir kabuğa sahip, salkım domates büyüklüğündeki mangosten meyvesinin içinde 5 ile 7 arası sulu beyaz dilim var. Hafif ekşili-tatlılı tadı ile kendi başına yemeye veya meyve salatalarında kullanmaya çok uygun.

 

 

Dragon Fruit

Kırmızı kabuğu muz gibi soyulabilen ve pitahaya olarak da tanınan dragonfruit, hafif tatlı, çoğunlukla beyaz ama bazen kabuğu ile aynı renkte pembe-kırmızı bir ete ve yenebilir siyah çekirdeklere sahip. Yoğun bir lif ve C vitamini kaynağı.

 

 

Rambutan

Kırmızı bir kabuğa ve uçları yeşile çalan kırmızı, kıvırcık ve yumuşak dikenlere sahip rambutan meyvesinin şeffafa çalan eti, küçüklüğünden beklenmeyecek kadar keskin bir tada sahip. Özellikle sıcak havalarda soğuk soğuk yenmesi öneriliyor.

 

 

Guava

Hafif ekşi – tatlı aroması ve çekici kokusu, kıtır eti ile yumruk büyüklüğünde bir meyve. Guava sade yenmek yerine içeceklerde, meyve salatalarında, tatlılarda ve reçellerde kullanılıyor.

 

 

Wax apple

Şekli kabağa benzeyen bu meyve; beyaz, yeşil, kırmızı, bordo, mor ve hatta siyah bile olabiliyor. Olgun meyvelerin kendine has bir parlaklığı var. Ham halinin tadı elmaya benzediğinden bu isim verilmiş.

 

 

Karambola

Starfruit olarak da bilinen karambola meyvesi, erik ile salatalık arası ama tatlımsı bir tada sahip. Genellikle şeklinde dolayı meyve salataları ve içeceklerde kullanılsa da kıtır kıtır yemeye de son derece uygun.

 

 

Siz de en lezzetli Malezya meyvelerini dunyaninmeyvesi.com‘dan online sipariş verebilirsiniz.


 

Henüz Hiç Yorum Yapılmamış!

İlk Yorumu Sen Atmak İster Misin?

YORUM EKLEYİN

*

Meyveli Rehber’den haber almak için