04 Nisan 17
Keşif

Kosta Rikalı çiftçi dostlarımız Herrera ve Amores ile ananas üretimi

Meyveli Rehber

Kosta Rika’dan getirdiğimiz nefis ananaslarımızla ilgili üretici ve tedarikçi dostlarımız Juan José Bolaños Herrera ve Óscar Mario Álvarez Amores’e pek çok soru sorduk. Ananasın yetiştiği bölge, hasat zamanı, toprak özellikleri, kalite kriterleri, tüketim alanları ve daha fazlası… Sizin için.

 

 

Bulunduğunuz bölge ananas yetiştirmek için ideal bir bölge mi, Kosta Rika ananasları neden tercih ediliyor?

Evet, bu noktada ülkemiz Kosta Rika ile ilgili birkaç şey söylemek isteriz: İlk ananas ihracatını 1985 yılında yapan Kosta Rika, bugün dünyanın en büyük hacimli ananas ihracatçısı konumunda. Ülkemizin tropikal kuşakta bulunması, ananasların daha lezzetli ve dayanıklı olmasını, dolayısıyla tüketiciler tarafından tercih edilmesini sağlamakta.

 

 

 

Ananas tarlasının toprağı hangi özelliklere sahip olmalı?

Ananas; orta yumuşaklıkta, sert olmayan tipte ve killi yapıda toprak seviyor.

 

Yetiştirdiğiniz ananaslar hangi cins ve neden bu cinsi tercih ediyorsunuz?

MD2. Lezzet ve dayanıklılığından dolayı bu cinsi tercih ediyoruz. Bu cins “super sweet” (süper tatlı) ananas olarak da bilinir.

 

 

 

Global GAP standartlarına uygun mu yetiştiriyorsunuz, neden?

Evet. Avrupa’ya ihracat için bu standartlar bizlerden istiyor. Ananasların gıda hijyeni açısından güvenlik riski taşımadığı ve çevre ile dost uygulamalar yoluyla üretildiğini böylelikle taahhüt etmiş oluyoruz. Başta Avrupa olmak üzere hitap ettiğimiz tüm pazarlardan gıda güvenliği politikaları ve iyi tarım uygulamaları ile ilgili sertifikasyonlar talep edilmekte. Bu anlamda, dünya çapında genel kabul görmüş Global GAP standartlarına uygun üretim yapıyor ve bunu her yıl sertifikamızı yenileyerek müşterilerimize ve tüketicilerimize sunuyoruz.

 

Ananas tarlasında hangi zorluklar yaşanır?

Ananasın yapraklarının dikensi yapıda oluşu hasatta zorluk yaşatıyor. Sıcak ve düzenli yağışı sevmesine karşın, yoğun yağmurlar ve aşırı sıcaklar üretim, hasat ve özellikle sevkiyat sürecini zorlaştırıyor. Uzun süren yağışlardan sonra tarla ve yollar fena halde çamurlaşıyor. Gerek çiftçilerimizin giydiği özel kıyafetler gerekse kullandığımız arazi şartlarına uygun araç-gereçlerle bu zorlukların üstesinden gelmeyi başarıyoruz.

 

 

 

Ananasın lezzeti brix oranıyla doğrudan ilişkili midir?

Evet ilişkilidir. Bir anlamda brix oranı ile meyvenin lezzetinin de paralel olarak hareket ettiğini söyleyebiliriz. Hasat öncesi tarlada yaptığımız rutin kontrollerle brix seviyesinin min. 13’e ulaşmasını bekler ve sonrasında hasat ederiz.

 

Ananas nasıl hasat edilir?

Ananas kesilerek hasat edilmez. Meyvenin dibinden tutulup çevrilir ve gövdesinden kırılır. Olgun meyve daha rahat kırılır ve kopar.

 

 

Ananasın kabuk rengi olgunluğunu gösterir mi?

Hayır. Ananasın dışı yeşil olduğu halde içi olgun ve tatlı olabilirken, sarardığı halde hala olgunlaşmamış da olabilir.

 

Ananasın ağırlığı lezzetini belirler mi?

Hayır belirlemez. Ancak bir bilgi olarak şunu paylaşabiliriz: Aynı boyda ama farklı ağırlıklara sahip iki ananastan ağır olan ananas daha sulu yapıya sahip demektir. Boy ile lezzet farklı şeylerdir.

 

 

Ananasın şekli lezzetini belirler mi?

Ananasın silindir formunda olması idealdir, ancak bunun meyvenin lezzetine herhangi bir etkisi yoktur.

 

Ananasın yapraklarının görünümü lezzetini belirler mi?

Hayır. Sadece görsel bir güzelliği vardır. Ayrıca; yaprak kısmını çevirerek kopardıktan sonra bir saksıya ekip kendi ananasınızı yetiştirmeyi deneyebilirsiniz. Ancak uygun olmayan iklim ve toprak yapısı gibi faktörler ananas üretiminizi başarısız bir şekilde sonuçlandırabilir.

 

Ananasın ortasında bulunan sert ve silindirik kısmın tüketilmesini öneriyor musunuz? Bu kısmın sertliği, miktarı veya tadı farklılık gösterir mi?

Bu durum, tamamen tüketicilerin tercihine bağlı. Silindirik kısım meyve etine göre serttir. Bundan dolayı genellikle tercih edilmiyor. Bu kısmın sertliği, büyüklüğü ya da tadı meyvenin yetiştiği bölgeye, toprak ve iklim koşullarına göre farklılık gösterebilir. Ancak bu farklılıklar meyvenin lezzeti ya da besin değerlerini etkilememektedir. Bazı tüketicilerin lif bakımından zengin olması sebebiyle özellikle silindirik kısmı da tükettiği bilinmekte.

 

Ananas nasıl seçilir, sevenlere ne önerirsiniz?

Dış rengi kahverengileşmiş ve çok yumuşak olmamalı, fermente kokmamalı. Gözenekleri baştan aşağı aynı ölçüde olmalı. İç rengi sarı ve sulu yapıya sahip ananaslar tercih edilebilir. “Ananas nasıl seçilir, saklanır, hazırlanır ve kullanılır?” konulu makalemizi okumak için tıklayın.

 

 

 

 

 

Ananas, Kosta Rika’da geleneksel olarak nasıl yenir?

Ananas Kosta Rika’da da tıpkı Türkiye’deki gibi taze bir meyve olarak tek başına, salatalarda ve tatlılarda tüketilmektedir. Ayrıca içeceklerde de kullanılır. Doyurucu olması bakımından tatlı ihtiyacını karşılamak için ara öğünlerde de tatlı olarak tüketilir. Kosta Rikalı Şef Marco Antonio Ganoza’nın tropikal soslu tavuk göğsü tarifi için tıklayın. Verita Gold Ananas‘ı dunyaninmeyvesi.com‘dan online sipariş edebilirsiniz.

Tek tek elle toplanan, yıkanan, paklanan; özenle kontrol edilen ve saklanan ananaslarımızın tarladan sofranıza macerasını ise bu videoda özetledik:

 

Henüz Hiç Yorum Yapılmamış!

İlk Yorumu Sen Atmak İster Misin?

YORUM EKLEYİN

*

Meyveli Rehber’den haber almak için