26 Haziran 17
Keşif

Hindistanlı çiftçi dostumuz Muruganandam VN ile Hindistan cevizi üretimi

Meyveli Rehber

Hindistan cevizinin üretimi, hasat kriterleri ve kullanım alanları ile ilgili merak edilenleri üretici dostlarımıza sorduk. Hindistan’dan Muruganandam CV cevapladı. Sizin için…

 

Hindistan cevizi üretiminde ideal koşullar nelerdir?

Temel olarak Hindistan cevizi, tropik bölgelerde üretilmekte ve Hindistan cevizi palmiyesi, Ekvator ikliminde verimli bir şekilde yetişmektedir. Güney Hindistan ise, dünyanın en kaliteli ve lezzetli Hindistan cevizinin üretildiği bölgelerden biridir.

 

 

 

 

 

 

Hasat kriterleri nelerdir? Hangi aşamada taze Hindistan cevizi ve olgun Hindistan cevizi hasat edilir?

Taze ve olgun Hindistan cevizi için hasat kriterleri farklıdır. Taze Hindistan cevizi, daha fazla su ve daha az etten oluştuğu için 8 aylıkken hasat edilir. Olgunlaşmış Hindistan cevizlerinin kabuk içi et miktarı ise 10-11 aylıkken daha fazla olur ve bu dönemlerde hasat edilmesi idealdir.

 

 

 

 

Olgun Hindistan cevizi kabuğu nasıl soyulur?

Halen dünyanın neredeyse tamamındaki ayıklama yöntemi manuel olarak gerçekleşmektedir. Soymak için icat edilmiş bazı makineler var ancak şu anda % 100 başarılı değil. Genellikle işçiler tarafından elle soyulmaktadır.

 

 

 

 

 

 

Hindistan cevizi yetiştiriciliğinin zorlukları neler?

Şu anda Hindistan cevizi ağaçlarının korunmasında en büyük zorluk, küresel iklim koşullarındaki değişimdir. Yağmur ve yer altı suları seviyesi, doğru sulama için iyi bir şekilde muhafaza dilmediğinde olumsuz durumlar yaşanabilmektedir.

 

Olgun Hindistan cevizi suyunu içilebilir mi?

Evet, olgunlaşmış Hindistan cevizi suyu içilebilir ancak taze Hindistan cevizine göre daha az suya ve lezzete sahiptir. Olgun Hindistan cevizinin çoğunlukla eti tüketilmektedir.

 

Hindistan cevizinin yetiştiğini ve hasat için uygun olduğunu nasıl anlıyorsunuz? Nasıl hasat ediliyor? Zaman zaman maymunlara toplatıldığı doğru mudur?

Çiftçi meyvenin dış yapısını görerek olgunluğunu anlayabilir ve böylece hasat tarihine karar verebilir. Hasat iki türlü yapılmakta: İlki tecrübeli birinin ağaca tırmanması ve salkımı kesmesi ile diğeri ise ağacın üst kısmına tutturulmuş kancalı uzun çubuklar kullanarak salkımların koparılması ile. Ülkemizde maymunlara toplatılmamaktadır.

 

Hindistan cevizi ağacının ömrü nedir?

Yaklaşık 50 yıl.

 

Hindistan cevizi ülkenizde geleneksel olarak nasıl tüketilir?

Hindistan cevizi ülkemizde günlük olarak hemen hemen tüm yemeklerde kullanılmakta. Hint körisi ve baharatlı Hint salçası ile kullanımı yaygındır. Bununla birlikte Hindistan cevizi ve sütü ile hazırlanan geleneksel pek çok tatlı bulunmaktadır. Özellikle Hindistan cevizi olmayan Güney Hindistan mutfağı yoktur diyebiliriz. Hindistanlı şef Raja Sekar’dan Hindistan cevizli kuzu tikki tarifimiz için tıklayın.

 

Global GAP standartlarına uygun mu yetiştiriyorsunuz? Neden?

Evet, Global GAP sertifikamız var çünkü; üretim, hasat, paketleme ve nakliye gibi konularda bu tip uygulamaları takip etmek istiyoruz. Global GAP, üretimin her aşamasında etik sorumlulukların yerine getirilmesinde öğretici bir role sahip.

Siz de Verita Hindistan Cevizi ve Verita Taze Hindistan Cevizini dunyaninmeyvesi.com adresini ziyaret ederek online sipariş verebilirsiniz.

 

 


 

Henüz Hiç Yorum Yapılmamış!

İlk Yorumu Sen Atmak İster Misin?

YORUM EKLEYİN

*

Meyveli Rehber’den haber almak için