19 Ağustos 17
Sağlık

Hindistan cevizi suyu içmeye başlamanız için 7 sebep

Meyveli Rehber

Hindistan cevizinin o muazzam lezzetinin yanında sayısız faydası olduğunu biliyor muydunuz? Hindistan cevizi suyu içmeye başlamanız için 7 kritik sebep şöyle:

 

1. Hindistan cevizi suyu temiz doğal bir içecektir

Hindistan cevizi suyu, şişelenmiş paketlerin aksine doğrudan taze Hindistan cevizi kesilerek; temiz, doğal ve saf bir içecek olarak tüketilebilir. Herhangi bir yapay koruyucu içermez ve tatlandırmak için herhangi bir katkı maddesine ihtiyaç duyulmaz. Genellikle damak tadına hitap eden soda ve meyve sularından çok uzak olmasına rağmen, taze Hindistan cevizi suyunu tadan pek çok kişi bu lezzete aşık olur. Tadı hafif olmasına rağmen, susuzluğu giderir ve vücudu tazeler.

 

 

 

2. Çok hızlı bir şekilde su kaybını düzenler

Hindistan cevizi suyu, çok hızlı bir şekilde susuzluğu giderme becerisine sahiptir; çünkü taze Hindistan cevizi suyu vücutta kolayca emilir. Aslında, saf sudan daha fazla hidratlayıcı olarak kabul edilmektedir. Hindistan cevizi suyu insan yapısının kan plazmasıyla aynıdır ve II. Dünya Savaşı sırasında kan nakli için de kullanılmıştır. Ayrıca, uzunca bir süre oruç tutanlar için Hindistan cevizi suyu susuzluğu azaltıcı etkisiyle bazı ülkelerde yaygın olarak tüketilir.

 

 

 

 

3. Hindistan cevizi suyu, dispepsiyi çözer (Mide bulantısı)

İltihaplı mide dokusunda, yiyeceklerdeki suyun ve şekerin emilimi çok zayıftır. Buna genellikle sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi gerekli diğer minerallerin kaybı eşlik eder. Muz, mide iltihaplarına çare olarak bilinmekle birlikte; Hindistan cevizi suyu, daha fazla potasyum içerdiği için muzun yerini alabilir. Aynı zamanda taze Hindistan cevizi, diğer mineraller, vitaminler ve emilebilir formdaki bazı doğal şekerlere de sahiptir.

 

 

 

 

4. Elektrolitleri tazelemek için müthiştir

Elektrolitler vücudumuzdaki kas ve sinir fonksiyonlarını düzenleyen mineral ve tuzlardır. Kan basıncı ve kan pH’ı da elektrolitlerle düzenlenir. Bir bardak Hindistan cevizi suyu bol miktarda potasyum, sodyum, magnezyum, kalsiyum ve fosfor içerir. Elektrolit dengesizliği gelişme ihtimali olduğunda, Hindistan cevizi suyu elektrolitleri tazelemek için mükemmeldir.

 

 

 

 

 

5. Egzersiz sonrası mükemmel bir içecektir

Egzersiz sırasında oluşan aşırı terleme sonucunda çok fazla su kaybedilir. Vücutta bulunan her doku ve organın düzgün çalışabilmesi için minimum seviyede hidrasyon gerekmekte. Şiddetli dehidrasyon, kan basıncındaki tehlikeli düşüşler ve düzensiz kalp atışları gibi geniş kapsamlı sonuçlara neden olabilir. Hindistan cevizi suyu, dokular arasındaki sıvı ve kan plazması izotonikliği nedeniyle, dokularda olduğu kadar kandaki sıvı hacmini de çabucak geri getirebilir.

 

 

 

 

6. Bağırsak hareketlerinin düzenliliğini artırır

Vücuda giren gıdalar; toksinler de dahil olmak üzere pek çok sindirimi zor ve istenmeyen element içerir. Hindistan cevizi suyundaki çözünebilir lif, bağırsak hareketlerini düzenler. Aslında birçok yogi (geleneksel yoga sağlık sistemi uygulayıcıları) güne taze Hindistan cevizi suyu ile başlar.

 

 

 

 

 

 

7. Kontrollü kilo vermenizi destekliyor

Hindistan cevizi suyu, doyurucu, düşük kalorili ve susuzluk giderici bir besindir. Sadece yüksek şekerli içeceklerinizi bile Hindistan cevizi suyuyla değiştirmeniz, kontrollü kilo kaybı sağlayacaktır. Hindistan cevizi suyu uzun süre doygun hissetmenizi sağlayan lifleri içerir. Yemekten yarım saat önce bir bardak Hindistan cevizi suyu içerek yeme miktarınızı azaltabilirsiniz. Hindistan cevizi suyunun idrar sökücü ve antienflamatuar etkileri de su tutma oranını ve şişkinliği azalttığı için önerilmektedir.

 

 

Siz de doğanın şişelediği bu enfes içeceği dunyaninmeyvesi.com adresinden online sipariş verebilirsiniz.


 

Henüz Hiç Yorum Yapılmamış!

İlk Yorumu Sen Atmak İster Misin?

YORUM EKLEYİN

*

Meyveli Rehber’den haber almak için