14 Aralık 17
Keşif

Hindistan cevizi nasıl seçilir, saklanır, hazırlanır ve kullanılır?

Meyveli Rehber

İyi bir Hindistan cevizi seçmek için bilmeniz gerekenler, saklama koşulları bu makalede. Üstelik Hindistan cevizi nasıl kırılır, hazırlanır ve kullanılır videomuzda.

 

Nasıl seçilir?

Suyunu kaybetmeye başlamış Hindistan cevizinin tadı bozulmaya başlar. Bu sebeple her zaman içinde bol su olan Hindistan cevizlerini tercih edin. Bunu Hindistan cevizi sallayarak ve su sesini dinleyerek kolayca ölçebilirsiniz. Kabuğu çatlamış Hindistan cevizlerini tercih etmeyin, bu durumda genellikle meyvenin içinde küf oluşmaya başlamıştır.

 

 

 

 

 

 

Nasıl saklanır?

Verita Hindistan cevizi, kırılmadan saklanması durumunda oda sıcaklığında dört ay tazeliğini korur. Kesilmiş Hindistan cevizi hava almayacak şekilde saklanırsa buzdolabında 4 gün kadar, dondurucuda ise 6 ay taze kalır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasıl hazırlanır?

Hindistan cevizinin 3 gözünden yumuşak olana delici bir araç yardımı ile bir delik açın ve suyunu boşaltın. Hindistan cevizinin kabuğunda üç adet dikine çizgi bulunur. Kabuk çatlayana kadar bu çizgilerin üzerine çekiçle vurun. Kırılan kabuğu ayıklayın. Etini kabuğundan ayırmak için bir kahvaltı bıçağı kullanabilirsiniz.

Biraz karmaşık mı geldi? Hindistan cevizinin nasıl soyulduğunu anlatan bu video o zaman çok işinize yarayacak!

 

 

Nasıl kullanılır?

Hindistan cevizi, kıtır kıtır yemelik harika bir atıştırmalık, bu konuda hemfikiriz değil mi? Etinin rendelenip su ile karıştırılması, sonra da süzülmesi ile hazırlanan sütü ve bu sütten elde edilen krema, Hint mutfağının vazgeçilmezlerinden. Hindistan cevizi sütü olmadan hazırlanmış bir köri düşünemiyoruz. Yağının da son yıllarda vegan mutfağın olmazsa olmazlarından biri haline geldiği şüphesiz.

Hindistan cevizini dunyaninmeyvesi.com adresinden online sipariş verebilirsiniz.

 

 


 

Henüz Hiç Yorum Yapılmamış!

İlk Yorumu Sen Atmak İster Misin?

YORUM EKLEYİN

*

Meyveli Rehber’den haber almak için