05 Temmuz 18
Lezzet

Geleneksel bir lezzet: Demirhindi

Meyveli Rehber

Tropik bölgelerde yetişen demirhindi, kabuğu soyulduktan sonra ortaya çıkan koyu kırmızı, ekşimsi tatlı bir meyve. Binlerce yıldır hem susuzluğu giderici, hem de şifa dağıtıcı bir meyve olarak çok sevilmiş ve kullanılmış.

 

Her tabağa yakışır bir lezzet

Demirhindi, taze meyve olarak keyifle yenebildiği gibi kurutularak baharat olarak da kullanılıyor. Şerbetiyle çok meşhur. Çorbalarda, salatalarda, makarnalarda, deniz ürünlerinde, beyaz ette sos olarak kullanımı çok yaygın. Tatlısı, pastası, pekmezi, ezmesi, püresi, böreği denenmeye değer diğer lezzetler.

 

 

 

 

 

 

Soslarınızı tatlandırın

Demirhindi bitkisinin meyvesi, çekirdeği ve yaprağı farklı toplumlarda gıda maddesi, bileşim maddesi veya geleneksel tıpta terapötik amaçlı olarak çok sayıda uygulama alanı bulmakta. Olgunlaşan meyvelerin tadı daha yumuşak olup, genellikle taze tüketilirken, ekşi meyveler ise genellikle meyve suyu, reçel ve şurup gibi ürünlere işleniyor. Sosları tatlandırmak amacıyla da kullanılan demirhindi, Meksika ve Hindistan’da kurutulup tuzlanarak çerez olarak tüketiliyor. Afrika’nın bazı bölgelerinde ise demirhindinin terapötik özelliğinden de faydalanılıyor. Yüksek ateş, dizanteri, sarılık, mide ve bağırsak hastalıkları gibi birçok hastalığın tedavisinde geniş bir kullanım alanı bulunuyor.

 

Tatlı asidik bir lezzet

Demirhindi meyvesinin %55’ini oluşturan pulp, içerdiği indirgen şekerler ve tartarik asit nedeniyle tatlı asidik bir lezzete sahip. Asya ve Latin Amerika mutfaklarında baharat olarak yaygın bir şekilde tüketilen meyve pulpu, içecek hazırlamak, çeşitli soslara ve yemeklere lezzet vermek amacıyla da kullanılıyor. Bazı kırsal yörelerde çekirdekleri ile birlikte kurutulan pulpun antioksidatif özelliklerinden yararlanılarak, yer fıstığı ve Hindistan cevizi yağlarının raf ömrünü artırmak için kullanıldığı aktarılıyor. Aynı zamanda dünyanın birçok yerinde bitkisel ilaç olarak kullanım alanı bulmakta ve İngiliz-Amerikan ilaç kataloglarında antiskorbit, ateş düşürücü, kabızlık giderici ve gaz giderici olarak yerini alıyor.

 

Geleneksel mutfağımızın göz bebeği demirhindinin ister şerbetini yapın, isterseniz kabuğunu soyup hemen oracıkta yiyin. Hem çok lezzetli hem de çok besleyici. Siz de dunyaninmeyvesi.com adresini ziyaret ederek demirhindiyi online sipariş edebilirsiniz.


 

Henüz Hiç Yorum Yapılmamış!

İlk Yorumu Sen Atmak İster Misin?

YORUM EKLEYİN

*

Meyveli Rehber’den haber almak için