28 Haziran 18
Sağlık

Fitness Eğitmeni Emine Başarır ile sağlıklı yaşam ve beslenme düzeni

Meyveli Rehber

Sağlıklı yaşam ve beslenme düzeni için, meyvelerin hayatımızdaki önemini “Fitness Eğitmeni Emine Başarır” anlatıyor…

 

Merhaba Emine Hanım. Sizi daha yakından tanıyabilmemiz için, bize kendinizden bahseder misiniz?

Anadolu Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünden mezunum. 12 ve 8 yaşında dünya tatlısı iki çocuğum var. Spor yapmaya küçük yaşta başladım ve bu aşk hiç bitmedi. Voleybol oynadığım dönemde ayak bileğimde yaşadığım sakatlık sonucu, şifayı pilates ile buldum ve hayatımdan bir daha çıkarmadım. Şimdi kendi stüdyomda (Breathe Pilates) başkalarının hayatlarına dokunmaya, daha sağlıklı ve zinde hissetmelerini sağlamaya çalışıyorum.

 

 

Sağlıklı beslenmenin hayatınızdaki yeri nedir?

Egzersiz yapmayı, doğru beslenme ile desteklemezseniz spor salonunda koca bir gün geçirseniz de fayda sağlamaz. Bunun için düzenli egzersiz yapmak ve bedeni temiz ve iyi beslemek benim için çok önemli.

 

Meyvelerin sağlıklı beslenme ve spor adına faydaları nedir?

Sadece egzersiz açısından değil, genel sağlığımızın korunması ve desteklenmesi için de son derece önemliler. Spor açısından düşünecek olursak güzel ve doğru bir enerji kaynağı tabi ki.

 

En sevdiğiniz meyve nedir?

Burada seçim yapmak çok zor benim için. Ananas ilk sırada olabilir.

 

Yaptığınız spora uygun olduğunu düşündüğünüz bir meyve var mı?

Daha önce hiç düşünmemiştim tabi ki ama çok sevdiğim için yine ananas olabilir.

 

 

 

 

 

Meyve tüketimi, antrenman öncesinde mi yoksa, sonrasında mı yapılmalı?

Antrenman yaparken çabuk yorulmamak ve verim alabilmek için enerji kaynaklarına ihtiyacımız var. Bunların başında da karbonhidratlar geliyor. Bunun için egzersiz öncesi tüketeceğimiz meyveler bizi bu açıdan çok iyi destekleyebilir.

 

 

 

 

 

 

Demirhindi meyvesini bir sporcu olarak bizlere anlatabilir misiniz?

Demirhindi meyvesini daha önce şerbet olarak tüketmiştim. Faydaları oldukça fazla, bol miktarda vitamin ve mineral içeriyor. Eklem rahatsızlıklarına (ağrı, şişme vb.) iyi geliyor bu da egzersiz yapan birisi için oldukça önemli ve faydalı. (Demirhindi şerbetinin hikayesi konulu yazımızı buradan okuyabilirsiniz).

 

 

 

 

 

Spor yapmayan ve başlayacak olan okurlarımızı teşvik etmek adına neler söylemek istersiniz?

Herkes, her an başlamak için motive olamıyor olabilir, bu çok normal. Hayat şartları vs… Fakat küçük adımlarla başlamak ve ulaşılabilir hedefler koymak önemli. Örneğin; hiç hareket etmeyen birisini düşünelim. Öncelikli hedefi haftada 2 gün yarım saat yürüyüş olabilir ve bunu zamanla, kesinlikle artıracaktır zaten çünkü egzersiz yapmak kişilerin sadece fiziksel olarak değil, mental olarak da çok iyi hissetmesini sağlar.

 

 

 

Siz de fiziksel aktivite, spor ya da egzersizlerinize enerji takviyesi yapmak isterseniz en sağlıklı ve lezzetli meyveleri dunyaninmeyvesi.com‘dan online sipariş verebilirsiniz.


 

Henüz Hiç Yorum Yapılmamış!

İlk Yorumu Sen Atmak İster Misin?

YORUM EKLEYİN

*

Meyveli Rehber’den haber almak için