07 Temmuz 17
Keşif

Enerji deposu Hindistan cevizi

Meyveli Rehber

Hindistan cevizi (cocos nucifera), tropikal bölgelerde değerli bir tarım ürünü olarak binlerce yıldır var. Palm ailesinden olan Hindistan cevizinin ana yurdu Melanezya’dır. Çoğunlukla Endonezya, Filipinler, Hindistan, Sri Lanka, Tayland ve diğer Asya ülkelerinde; ayrıca Meksika, Brezilya, Batı ve Doğu Afrika’da da yetiştiriliyor.

 

Taş meyve olarak da biliniyor

Hindistan cevizi ağacının boyu 20-30 m’ye kadar uzuyor, cinsine ve yaşına göre de her ağaç yılda ortalama 50 ila 180 adet meyve veriyor.

Botanik terimde “taş meyve” olarak bilinen Hindistan cevizinin dışında bulunan yeşil katman, hasat sonrası soyuluyor ve altındaki lifli bölüm ortaya çıkıyor. Meyvenin özü 5mm kalınlığında bir kabuk ile kaplı olup bu kabuk; “göz” olarak da adlandırılan üç adet çukura sahip. Çukur şeklindeki bu gözler aslında filizlenme için oluşan açıklıkları gösteriyor.

 

 

 

İçilebilir Hindistan cevizi

Hindistan cevizi kabuğunun içindeki boş alan, meyve 6-7 aylıkken su ile kaplı olup, bu evrede hasat edilen Hindistan cevizleri “içilebilir Hindistan cevizi (taze Hindistan cevizi)” olarak da biliniyor.

Meyve olgunlaştıkça içerisinde bulunan tüm sular katılaşıyor ve beyaz ete dönüşüyor. Tüm su katılaştığında suyun tadı da lezzetini kaybediyor ve sabunsu bir tat halini alıyor. Bundan dolayı taze Hindistan cevizi almadan önce çalkalayıp, kontrol etmek çok önemli.

 

 

 

Fındıksı bir lezzet

Hindistan cevizinin eti ise karakteristik fındıksı bir tada sahip olup, diğer cevizlerle karşılaştırıldığında, %40 daha az yağ içermekte, %6 oranında proteine ek olarak özellikle B grubu vitamin, mineral, demir ve çinko ögelerini fazlaca bulundurmakta.

Hindistan cevizi dilimlenmiş ve doğranmış olarak yemeklerde çokça kullanılmakla birlikte taze veya kavrulmuş olarak da yenebiliyor. Hindistan cevizi sütü ise; Asya mutfağında oldukça önemli bir yere sahip. Hindistan cevizi sütü ve suyu genellikle birbirine karıştırılmasına rağmen; süt, etin rendelenip sıkılması ile oluşuyor.

Hindistan cevizini dunyaninmeyvesi.com adresinden online sipariş verebilirsiniz.


 

Henüz Hiç Yorum Yapılmamış!

İlk Yorumu Sen Atmak İster Misin?

YORUM EKLEYİN

*

Meyveli Rehber’den haber almak için