02 Ekim 18
Lezzet

Dünyada Kuşkonmaz

Meyveli Rehber

Kuşkonmazın çok sevildiği Meksika ve Peru’dan şeflerimiz kendi ülkelerinde kuşkonmazı nasıl tükettiklerini anlatıyor. Ayrıca Türkiye Aşçılar Federasyonu Milli Takım Direktörü, World Gastronomy Institute Türkiye Delegesi Şef Emrah Köksal Sezgin de kuşkonmazın ülkemizdeki serüvenini açıklıyor.

 

Meksika, Lucy Cruz & Iñaki Carretero

Lucy Cruz, İstanbul’da yaşıyor ve Meksika mutfağının sırlarını annesinden öğrenmiş. Iñaki Carretero ise Madrid’de doğmuş, Cordon Blue diplomalı profesyonel bir şef. Bu iki şefin ortak yönü, Meksika mutfağına olan aşkları.

İstanbul’da gayet iyi tanınan iki şefimize, Meksika mutfağında kuşkonmazın yerini anlatmaya gönüllü oldukları için teşekkür ederiz.

Şeflerimize göre narin bir aroması olan kuşkonmaz, daha baskın lezzetli, baharatlı ana yemeklerin yanına çok yakışıyor. Bu anlamda Meksika mutfağı ve Türk mutfağının benzerlikler gösterdiğini söyleyebiliriz.

Kuşkonmazın Meksika mutfağındaki ana kullanımları şöyle:

  • İştah açıcı olarak: Deniz tuzu, parmesan, zeytinyağı eşliğinde, ızgara olarak.
  • Krema olarak: Klasik kremalı kuşkonmaz tarifi, özellikle kutlamalarda ve ziyafetlerde garnitür olarak tercih ediliyor.
  • Garnitür olarak: Özellikle kırmızı etli yemeklerde, kümes kuşları ve okyanus balıklarının yanında.

Özetle kuvvetli tatların yanında garnitür olarak ideal bir sebze olan kuşkonmaz, yemeklere görsel bir şıklık da katıyor. ¡Buen provecho!

 

Peru, Bruno Santa Cruz

Peru kuşkonmazı, tazeliği ve kalitesi ile günümüzün en ünlü ve en çok talep gören kuşkonmazlarından biri. Patates ve mısır gibi neredeyse 2000 yıldır yetiştirdiğimiz ürünler yanında, 25 yıllık tarihi ile kuşkonmaz aslında Peru için yepyeni bir bitki! Ancak toprağımızın bereketi ve çiftçilerimizin çalışkanlığı sayesinde kuşkonmazda kısa zamanda bir dünya oyuncusu olduk.

Peru’da kuşkonmazın iyisinin de en iyisini üretiyor olabiliriz ancak bu muhteşen besin hala günlük menülerimize girdi diyemeyiz. Hala şık restoranların ve zengin sofraların yemeği olarak kabul edilen kuşkonmaz, henüz bütün Perulu evlere ulaşmadı.

Bu sebeple üretimimizin %90’ını ithal ediyoruz. Ana yemekten çorbaya birçok şekilde kullansak da biz de dünyanın geri kalanı gibi kuşkonmazı en çok ızgara edilmiş etlerin yanında seviyoruz.

Peru kuşkonmazı, her türlü yemeğinizde kullanmak isteyeceğiniz kadar kaliteli bir ürün. O yüzden lütfen tavsiyemizi dinleyin ve bırakın hayal gücünüz uçuşa geçsin, yeni tatlar deneyin ve Peru kuşkonmazının lezzetinin tadını çıkarın.

 

Türkiye, Emrah Köksal Sezgin

Besin değeri zengin ve lezzetli sebzelerin hemen başında gelen kuşkonmazın ilk yüzyıla kadar uzanan bir tarihi geçmişi var. Kuşkonmaz da birçok diğer sebze gibi vahşi doğada keşfedilmiştir.

Ülkemizde de yabani kuşkonmaz, özellikle Ege’de tilkişen veya kedirgen isimleri ile çok uzun yıllardır toplanmakta ve tüketilmektedir. Osmanlı saray mutfağından itibaren mutfağımızda yer alan kuşkonmazı hem padişah sofraları hem de yabani hali ile halk mutfağında görmek mümkündür.

Günümüzde, özellikle yetiştiriciliğinin ve ithalatının artması ile tedariğinin kolaylaşması, besin değerleri ve lezzeti sayesinde kuşkonmaz gerek evde gerekse profesyonel mutfaklarda kullanım tercihi açısından yükselen bir grafiğe sahiptir.

Siz de lezzetli bir kuşkonmaz için dunyaninmeyvesi.com adresini ziyaret edebilir, online sipariş verip aynı gün kapınıza getirebilirsiniz.

Henüz Hiç Yorum Yapılmamış!

İlk Yorumu Sen Atmak İster Misin?

YORUM EKLEYİN

*

Meyveli Rehber’den haber almak için