22 Haziran 17
Sağlık

Diş dostu meyveler

Derya Güler / Diş Hekimi

Ağız ve diş sağlığımızın korunmasında, çürük ve diş eti hastalıklarının önlenmesinde düzenli diş hekimi kontrolü kadar doğal ve sağlıklı beslenme de önemli rol oynuyor. Bazı meyve ve sebzeler dolaylı veya direkt olarak diş çürükleri ve diş eti enfeksiyonlarının önüne geçmeye yardımcı. İşte diş dostu olarak nitelendirebileceğimiz bazı meyveler:

 

Elma

Elma, şeker içeren bir meyve olmasına rağmen özellikle kabukla yenilmesi, tükürük akışını hızlandırarak dişler üzerinde biriken bakteri ve yumuşak gıda artıklarının uzaklaştırılmasını sağlıyor. Lifli yapısı sayesinde diş etlerini stimüle ediyor. Elma aynı zamanda yüksek oranda malik asit içeriyor. Diş macunlarında da zaman zaman kullanılan bu asit, tükürük akışını artırmakta.

 

 

 

 

 

Havuç

Havuç da elma gibi lifli bir yapıya sahip. Öğün aralarında yendiğinde hem tükürük akışını hızlandırarak hem de mekanik temizleme yaparak dişler üzerindeki bakteri artıklarının uzaklaşmasına yardımcı oluyor. Ayrıca zengin miktarda A vitamini içermekte.

 

 

 

 

 

 

Kereviz

Kereviz de havuç ve elma gibi diş ve diş etlerine yararlı olan besinlerden. Lifli gıdalar doğal bir diş fırçası gibi bakteri ve bakteri ürünlerini dişlerden uzaklaştırıyor. Ayrıca; A ve C vitamini  içeriğiyle zengin antioksidan özelliği olan bir sebze.

 

 

 

 

 

 

 

Ananas

Ananas, doğada bromelain içeren tek meyve. Bromelain diş beyazlatan diş macunlarında sıklıkla kullanılan, aynı zamanda anti-inflamatuar ve diş yüzeylerini temizleme özelliği olan bir enzim.

 

 

 

 

 

 

 

Çilek

Elma gibi çilek de malik asit içeren bir meyve. Ayrıca; antioksidan özelliği ve plakta renklenmeye neden olan bakterilerin dişe tutunmasını azaltıyor. Çileğin aynı zamanda içerdiği C vitamini, diş eti hastalıklarına olan direnci de artırıyor.

Siz de en sağlıklı ve lezzetli meyve-sebzeleri dunyaninmeyvesi.com adresinden online sipariş verebilirsiniz.

 

 

 

 


 

Henüz Hiç Yorum Yapılmamış!

İlk Yorumu Sen Atmak İster Misin?

YORUM EKLEYİN

*

Meyveli Rehber’den haber almak için