14 Aralık 16
Tarif

Cemre Narin ve Begüm Atakan’dan zencefilli tarifler

Meyveli Rehber

Zencefilin kuru ve toz halini biliyoruz. Girdiği yemeğe sıcaklık katan, damağı uyandıran toz zencefili yıllardır kurabiyelerde, keklerde kullanıyoruz. Japon restoranlarında sushinin yanında gelen turşusuna da az çok aşinayız. Ama boynuza benzeyen yumru yumru haliyle başka bir dünyadan geldiği belli olan kök zencefille yaptıklarımız hala sınırlı.

 

İçinde zencefil barındıran bir tarif asla sıkıcı olamaz. Uzak Doğu yemeklerinin baş tacı olabilir ama alıştığımız yemeklere de pek güzel yakışıyor. Et yemeklerini farklılaştırmak, balığı sıra dışı yapmak, fırında sebzeye heyecan katmak için zencefilden iyisi yok.

Seçerken diri olmasına, büzüşmüş, pörsümüş olmamasına dikkat edin. Tezgahta fazla beklemiş olanlarda küflenme olabiliyor. Bunlardan uzak durun. Bazen içi çok lifli çıkabilir. Bu, tamamen toplandığında olgun olup olmadığıyla ilgili. Eğer çok liflisine rast gelirseniz rendelemek yerine doğramayı tercih edin. Ya da rendeleyip suyunu sıkabilirsiniz.

 

 

Malzemeler

Şurup için;

Şekerleme için;

  • 2 çorba kaşığı toz şeker.

Gazoz için;

  • Maden suyu,
  • İstediğiniz çeşit dondurma.

 

 

Şurup

Zencefil kökünü, ister ince halka, ister ince şerit şeklinde doğrayın. Sos tenceresine zencefil, su ve şekeri koyup, şeker eriyene kadar yüksek ateşte karıştırın. Altını kısıp, 30 dakika kaynamaya bırakın. Ocağı kapattıktan sonra soğutun ve zencefilleri şuruptan süzerek çıkarın. Şurubu buzdolabında cam bir kavanozda 1 ay saklayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Şekerleme

Fırın tepsisine toz şekeri serpin. Soğumuş ve iyice süzülmüş zencefil parçacıklarını üzerleri kaplanana kadar şeker içinde hafifçe karıştırın. 2 gün rutubetsiz bir yerde kurumaya bırakın. Şekerlemeyi olduğu gibi yemek dışında keklerde, kurabiyelerde, tatlılarda kullanabilirsiniz.

 

Gazoz

Servis yapacağınız her su bardağına 2-3 çorba kaşığı şurup koyun. Üzerine 1 ölçü kabı maden suyu ekleyin. Bir top dondurmayı yavaşça içine bırakın. Dondurma istemezseniz, gazozunuzu bol buzla servis edin. Tadını kendi ağız tadınıza göre ayarlayabilirsiniz, daha fazla maden suyu ya da şurup ekleyebilirsiniz.

 

Başka Tertip: Şurubu kokteyllerde, sangria, limonata ya da meyve salatasında kullanabilirsiniz. Keklerin üzerine sürmek de değişik bir tat verir. Ayrıca, krema ile çırpıp her türlü tatlının yanında sunabilirsiniz.

Siz de birbirinden lezzetli tarifler için taze zencefili dunyaninmeyvesi.com‘dan online sipariş verebilirsiniz.


 

Henüz Hiç Yorum Yapılmamış!

İlk Yorumu Sen Atmak İster Misin?

YORUM EKLEYİN

*

Meyveli Rehber’den haber almak için