13 Eylül 16
Sağlık

Beslenmenizde çarkıfelek meyvesine yer verin

Alev Tekeli Karagülle / Beslenme Danışmanı

Diyetisyen Alev Tekeli Karagülle içeriğinde bulunan yoğun passiflora ile yatıştırıcı lezzet olarak kabul edilen çarkıfelek meyvesinin faydalarına yönelik ipuçları veriyor.

 

Stres obeziteyi etkiliyor

Günümüzde obezite, diyabet, kalp damar hastalıkları, kanser gibi pek çok hastalık yaygınlaşıyor. Bunlarla mücadele süreci ise kişilerde artan oranlarda anksiyete, depresyon ve strese neden oluyor. Psikolojik sorunlar obeziteyi, obezite psikolojik sorunları tetikleyerek sağlığımızı olumsuz etkiliyor.

Hastalıkla mücadelede, hastalık oluşmadan tedbir almak çok önemli. Lif oranı yüksek, vitamin-mineral yönünden zengin bir beslenme planı uygulamalı; hareketli bir yaşam sürerek fazla kilolardan kurtulmalı ve mutluluk hormonu (serotonin) seviyesinin yükselmesini sağlayan besinleri tercih ederek moralimizi yüksek tutmalıyız.

 

Çarkıfelek, doğal bir sakinleştirici

Çarkıfelek uykusuzluk durumlarında, stres, anksiyete ve depresyon gibi psikolojik olumsuzluklarda serotonin seviyesinde yükselme sağlayan doğal bir sakinleştiricidir. Serotonin yükselmesi mutluluk hissini artırır. Bu hisle bağlantılı olarak cinsel gücü de.

Bitkisel tedavilerle stres yönetiminde, sakinleştiricilerde, çarkıfelek meyvesinin özlerinden yararlanıldığı düşünüldüğünde meyvenin doğal olarak tüketilmesi önerilmektedir.

 

Lif deposu

Diyet lifi sağlıklı beslenmenin önemli bir bileşeni olarak kabul edilir. Çarkıfelek meyvesi 100g’da 10.4g lif içerir. Bu değer, günlük lif ihtiyacını %27 gibi yüksek bir oranda karşılamaktadır.

Diyabette kullanılabilir, Ulusal Chung Hsing Üniversitesi Beslenme Bölümünde (Taiwan-2004) yapılan bir araştırmada çarkıfelek meyvesinin yapısındaki pektik maddeler, selüloz, hemiselüloz gibi lifli yapılardan zengin oluşu, tokluk kan şekerini kontrol etmede ve Tip-2 diyabette güvenle kullanılabileceğinin altım çizmektedir. Diyabetli birey günlük meyve porsiyonunu aşmamak koşulu ile güvenle tüketebilir.

 

Sindirimi düzenleyici

Ağustos 2012’de Amerika Illinois Üniversitesi‘nde yapılan bir başka çalışmada da sindirim sisteminden sindirilmeden geçen liflerin bağırsakların çalışmasını düzenleyerek Tip-2 diyabet, hiperkolesterolemi, hiperlipidemi gibi kardiyovasküler hastalıkları ve kolon kanserini önlemede yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

 

Bağışıklık sistemine destek

100g Çarkıfelek 97 kalori ve 30mg C vitamini içeriyor. Bu değer günlük C vitamini ihtiyacının %50’sini karşılamaktadır. Aynı miktardaki (100 g) Çarkıfelek günlük A vitamini ihtiyacının %43’ünü karşılamaktadır. Bu değerler A ve C vitamininin güçlü antioksidan etkisi nedeniyle çarkıfelek meyvesini değerli kılmaktadır. Bu etkisiyle bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

 

Obezitede etkili

Ramos ve arkadaşları Diyabet ve Metabolizma Dergisi‘nde yayınladıkları bilimsel bir yayında, çarkıfelek meyvesinin bileşimindeki pektinin kilolu kişilerde bağırsaktan geçiş süresini uzatarak su tutma ve jelleşme özelliği ile tokluk etkisi yaratarak vücut ağırlığında azalma sağladığını rapor etmiştir. Ayrıca bu jelleşme total kolesterol ve trigliseritleri de düşürmektedir.

 

Tansiyon düşürücü

Çarkıfelek meyvesinin Yeni Zelanda Arizona Üniversitesi’nde yüksek tansiyonlu kişilerdeki etki mekanizması araştırılmış; bileşimindeki biyoflavanoidler, antosiyanin ve fenolik bileşiklerin etkisiyle tansiyon düşürücü özelliği olduğu ve güvenle kullanılabileceği belirlenmiştir.

 

Kalp dostu

Kas ve sinir uyarılmaları ayrıca kalp kasının rahatlatılması için önemli olan potasyum, kan basıncını dengelemektedir. 100g çarkıfelek meyvesinin 348mg potasyum içerdiği ve günlük ihtiyacın %7’sini karşıladığı bilinmektedir.

 

Kemikleri güçlendirir

Kalsiyum ve fosfor özellikle çocuklar, hamileler, menopoz dönemindekiler ve yaşlılar için gerekli mineraller arasındadır. Kemiklerin ve dişlerin yapısında bulunan kalsiyum ve fosfor vücutta belli bir dengede olmak durumundadır. 100g çarkıfelek meyvesinin 68mg fosfor, 12mg kalsiyum içermesi bu dengenin sağlanmasına destek olabilmektedir.

Ayrıca kemik kütlesiyle beraber kaslarda bulunan magnezyum açısından da zengindir. 100g’da 29mg magnezyum kapasitesi günlük ihtiyacın alımın %7’sini karşılar.

 

İyi bir ara öğün seçeneği

Kansızlık kişinin halsiz kalmasına, kalpte çarpıntılara neden olur. Kansızlığı engellemenin yolu demir yönünden zengin beslenme planıdır. Çarkıfelek meyvesinin demir değerleri 100g’da 1.6mg olup günlük gereksinmenin %20’sini karşılar. Ara öğünlerde yanında ceviz, badem gibi kuruyemişlerle taze olarak tüketilmesinde fayda var.

 

Beslenmenizde çarkıfelek meyvesine yer verin

Sindirimi ve emilimi düzenleyerek kalp-damar hastalıklarında, diyabette risk faktörlerini azaltan, ruh hali ve hafıza iyileşmesi dahil olmak üzere pek çok biyolojik sonuçları olan çarkıfelek son derece lezzetli.

 

Çarkıfelek meyvesini online sipariş etmek için tıklayınız.


 

Alev Tekeli Karagülle / Beslenme Danışmanı

Adölesan çağındaki çocukların, sosyo-ekonomik durumu yüksek ve sosyo-ekonomik durumu düşük eğitim kurumlarında beslenme farklılıklarının araştırılması konulu tezi ile 1994 Yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. Bilkent Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi Hastanesi, Başkent Üniversitesi Hastanesi ve Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesinde stajlarda bulundu. Türkiye Diyetisyenler Derneği üyesi olan Alev Tekeli Karagülle, 2007 ‘den bu yana Özel Papatya Polikliniği’nde beslenme danışmanlığı yapmaktadır.


 

Henüz Hiç Yorum Yapılmamış!

İlk Yorumu Sen Atmak İster Misin?

YORUM EKLEYİN

*

Meyveli Rehber’den haber almak için