11 Aralık 16
Sağlık

Besinleriniz ilacınız olsun

Nil Şahin Gürhan / Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı

Hipokrat, uzun yıllar önce “besinleriniz ilacınız olsun” demiş. Uzun, kaliteli bir yaşam için sağlıklı ve doğal beslenmenin önemi çoktandır anlaşıldı. Doğada kendiliğinden yetişen ve yenebilen pek çok bitki araştırmacıların inceleme konusu oldu. Bu bitkilerden biri de zencefil.

 

Kolesterolü düşürmeye yardımcı

Zencefil sağlıkla ilgili pek çok konuda vücudumuzun dostudur. Bulantı, hazımsızlık, dolaşım sorunları ve eklem iltihabı gibi pek çok rahatsızlığa karşı etkili olduğu bilinmektedir. Çok bilinen pratik faydalarından biri gebeliğin ya da yolculuğun sebep olduğu bulantıyı gidermeye yardımcı olduğudur.

Zencefilin kokusu aromaterapi etkisine sahiptir. Rahatlatır, stresi yatıştırır. Trombositlerin yapışkanlığını azaltarak kardiyovasküler sisteme destek olduğu, dolaşım sorunlarını azalttığı düşünülmektedir. Kolesterolü düşürmeye yardımcı etkisi vardır.

 

Soğuk algınlıklarında zencefil

Zencefil sıklıkla dekonjestan (burundaki nemi azaltarak tıkanıklığı iyileştiren) sınıfı bitkilere dahil edilir. Soğuk algınlıklarında tedaviyi destekleyici gıda olarak kullanılır. Zencefil bağışıklık sisteminizi geliştirmeye yardımcı antioksidanlar içerir.

Kan şekerini dengede tutma özelliğiyle tok tutar ve metabolizmanın yavaşlamasını engelleyici etkisi ile kilo vermeyi kolaylaştırır. Şeker hastalarında (diyabette) kan şekerinin dengede tutulmasında etkilidir. İnsülin direncini kırarak kan şekerini dengelemektedir.

Beyin hücrelerini uzun süre korumanın yanı sıra bu hücrelerin potansiyel kaybını azaltır. Alzheimer karşıtıdır.Anti-inflamatuar etkisi olan zencefil, romatoid artrit (eklem romatizması) ve diğer eklem iltihaplarının ağrılarında rahatlatıcıdır.

 

Beslenme desteği tavsiyesi taze zencefil

Almanya’da reçetesiz ilaç olarak kullanılmakta ve Amerika Birleşik Devletleri’nde beslenme desteği olarak tavsiye edilmektedir.
Bilinen ve halen keşfedilmekte olan faydaları sayesinde zencefil oldukça popüler bir tıbbi bitki haline gelmiştir. Taze zencefil herkesin evinde bulunması tavsiye edilen şifalı bitkilerdendir.

Sağlık ve lezzet kaynağı mucizevi bitki Verita Taze Zencefil’i dunyaninmeyvesi.com‘dan hemen sipariş edebilirsiniz.

 

 


 

Nil Şahin Gürhan / Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı

Nil Şahin Gürhan, üniversiteden mezun olduğu 1995 tarihinden 1999 yılına kadarki Beslenme ve Diyet Uzmanı olarak edindiği birikim ve tecrübeleriyle, 1999 yılında Nil Diyet Merkezi’ni kurmuştur. uzun soluklu çalışmaları, sağlıklı beslenme ve diyet konusunda güvenilir ve tercih edilir bir beslenme uzmanı olmasını sağlamıştır. İnsan sağlığına katkı sağlayan, yüksek kaliteli ve aynı zamanda keyifli bir yaşam için yol alan Nil Diyet; bireysel ve kurumsal danışmanlık hizmeti vermektedir. Nil Şahin Gürhan’ın Beslenme ve Diyet Uzmanı olarak birinci hedefi; beslenme biliminin sunduğu bilimsel gerçekler ışığında, insanlara sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmaktır.


 

Henüz Hiç Yorum Yapılmamış!

İlk Yorumu Sen Atmak İster Misin?

YORUM EKLEYİN

*

Meyveli Rehber’den haber almak için