17 Nisan 16
Keşif

Avokado nasıl seçilir, saklanır, hazırlanır ve kullanılır?

Meyveli Rehber

Nasıl seçilir?

En lezzetli ve tam olgunlukta avokadoyu seçmenin en kolay yolu üzerinde “Verita Yemeye Hazır Gurme Avokado” etiketini aramak! Ama ellerinizle seçmek isterseniz bunun da yolu var. Avokadoyu parmağınızla bastırarak seçmeyin, bu meyvenin zarar görmesine sebep olur. Onu sizden sonra alacak tüketicilerin hasarlı bir meyve almasını istemezsiniz değil mi? Doğru elle kontrol için meyveyi avucunuzun içine alın ve tüm elinizle hafifçe sıkın. Hafif bir yumuşaklık hissediyorsanız meyveniz ağzınıza layık olgunluktadır.

 

Nasıl saklanır?

Olgun bir avokado, kesilmemiş ise buzdolabında 2-3 gün hiçbir kalite kaybı olmadan saklanabilir. Olmaz ya, yeterince olgunlaşmadığını hissediyorsanız oda ısısında saklayın ve günlük olarak avuç içi metodu ile kontrol edin. Meyvenizi bir armut, elma ya da muzun yanında tutmak da olgunlaşma sürecini hızlandırır.

 

Diyelim ki kestiniz ve sadece yarısını yediniz. Tadına bir kere varınca yarısında durmayı pek mümkün görmüyoruz ama insanlık hali! Diğer yarısını saklamak için hava ile temasını kesmeniz yeterli. Bunun için önerimiz biraz lime veya limon suyu sıkıp, streç film kullanmanız. Eğer avokadonuzu püre haline getirdiyseniz ve hepsini tüketmediyseniz yine hava ile temasını kesmeniz gerekli. Bunun için streç film kullanacaksanız, streç filmin kontaklama metodu ile kullanıldığına emin olun. Yani streç filmi kabınızda germek yerine avokado püresinin yüzeyine temas eder eder şekilde kullanın. Diğer bir yol da pürenizi, üzerini örtecek kadar su ile kaplamanız. Yemek için hazır olduğunuzda bu suyu dökmeniz yeterli.

 

Nasıl hazırlanır?

  1. Kabuğunu soymadan keskin bir bıçakla dikey olarak çekirdeğine kadar kesin. Avokadonuz şu an çekirdeği ile bitişik duran iki ayrı parça halinde olmalı.
  2. Kesilen avokadonun iki parçasını, iki zıt yöne doğru çevirin ve bir parçayı çekirdeğinden ayırın.
  3. Bıçağınızı enlemesine olacak şekilde çekirdeğe vurup saplayın. Bu arada avokadoyu bir mutfak havlusu ile tutmanız, olası kazaları engellemek için en iyi yol. Çekirdeği hafifçe yerinde oynatın, serbest kaldığını hissedince bıçağı çekerek çekirdeği çıkarın.
  4. Bir kaşık yardımı ile etini kabuğundan ayırabilir ya da kabuğunu soyarak bıçakla dilimleyebilirsiniz.

 

 

Nasıl yenir?

Bize sorarsanız en pratik yöntem, tuz ve karabiber ekleyerek kaşık kaşık yemek! Dilerseniz püre haline getirip kızarmış ekmeğinizin üzerine de sürebilirsiniz. Üzerine bir göz de yumurta koydunuz mu, şampiyonların kahvaltısı haline gelir. Bu durumda tuz ve karabiber dışında biraz lime veya limon suyu sıkmak, avokadonuzun kararmasını önler.

“Peki avokadonun en leziz hali nedir” diye sorarsanız, cevabımız düşünmeden guakamole olur! Peki guakamole nasıl yapılır? İçinde minik farklar olan üç tarif içeren “3 Çeşit Guakamole” videomuz, bütün sorularınıza cevap olacak kadar dolu dolu. Siz de avokadonun gerçek lezzetiyle tanışmak için dunyaninmeyvesi.com‘dan Verita Yemeye Hazır Avokado‘yu online sipariş verebilirsiniz.

 


 

Henüz Hiç Yorum Yapılmamış!

İlk Yorumu Sen Atmak İster Misin?

YORUM EKLEYİN

*

Meyveli Rehber’den haber almak için