21 Mayıs 21
Keşif

Ananas nasıl seçilir, saklanır, hazırlanır ve kullanılır?

Meyveli Rehber

Biliyor muydunuz?

Ananas, birçok tropik meyvenin tersine yüksek ağaçlarda yetişmez, tarlada yetişir. Parlak, uzun ve mumsu yapraklı bir bitkinin meyvesidir. Meyve, yüzlerce çiçeğin bir araya gelmesiyle oluşur.

 

Nasıl seçilir?

Meyvenin üzerinde yumuşak lekeler, kararmış gözenekler olmamalı. Ekşi ve fermente kokan ananaslardan kaçının. Hasattan sonra olgunlaşma süreci durduğundan, yemeden önce olgunlaşması için beklemenize gerek yoktur.

 

Nasıl saklanır?

Tezgahta veya buzdolabında saklayabilirsiniz. Kurumaması için bir plastik torbaya koymanızı öneririz. Dilimlenmiş ananas hava almayan bir kabın içinde, buzdolabında saklanmalı ve 3-4 gün içinde tüketilmelidir.

 

Nasıl hazırlanır?

Ananasın baş ve alt kısımlarını keskin bir bıçakla keserek dikey olarak dört parçaya bölün. Meyvenin ortasında yer alan sert kısmı bıçakla alabilirsiniz. Kabuklarını ayırdıktan sonra tercihinize göre dilimleyip afiyetle tüketebilirsiniz.

 

 

Nasıl kullanılır?

Olduğu gibi dilimlenip yeneceği gibi meyve sularında, meyve salatalarında, tatlılarda kullanıma müsait bir meyve. Hatta tatlı ve keklerde piştiğinde dokusunu koruyor, daha da lezzetli oluyor.

Fikir vermesi için lime’lı ve zencefilli gazozlu ananas suyu videomuzu da şuracığa iliştirelim:

Verita Gold Ananas‘ı dunyaninmeyvesi.com‘dan online sipariş edebilirsiniz.


 

Henüz Hiç Yorum Yapılmamış!

İlk Yorumu Sen Atmak İster Misin?

YORUM EKLEYİN

*

Meyveli Rehber’den haber almak için